Tukan bis

Tukan bis

Model RC samolotu holującego szybowce to ciekawy i fascynujący aspekt lotnictwa modelowego. Polega on na tym, że samolot z silnikiem (tzw. holownik) podnosi szybowiec na odpowiednią wysokość, a następnie odłącza się od niego, pozwalając mu na swobodny lot. Szybowiec może wtedy wykorzystywać prądy termiczne lub dynamiczne do przedłużenia swojego lotu, a także wykonywać różne manewry…

SZD-51-1 Junior 1:5 (3m)

SZD-51-1 Junior 1:5 (3m)

Prace nad Juniorem rozpoczęto 1 stycznia 1979 roku i postępowały one dość szybko, bo 21 grudnia 1980 roku nastąpił oblot przedprototypu SZD-51, oznaczonego numerem 0, o nr fabrycznym X-115. Na początku 1982 roku przystąpiono do aktualizacji dokumentacji, wprowadzając jednocześnie zmiany wynikające z oblotów i faktu useryjniania. Zmiany te miał już reprezentować prototyp, oznaczony jako X-116….

Czajka bis

Czajka bis

Pierwszy egzemplarz Czajki bis został oblatany na wiosnę 1936r. przez Kazimierza Kulę w Starej Miłosnej pod Warszawą. Pierwsze Czajki bis nosiły numery rejestracyjne SP-678 i 679. Czajka bis różniła się przede wszystkim konstrukcją kadłuba. Kabina została wykonana ze sklejki i stanowiła integralną konstrukcję przodu kadłuba. Obie belki otrzymały przekrój teowy. Szybowiec wszedł do produkcji seryjnej…

Sroka

Sroka

 „Sroka” Antoniego Kocjana była jednomiejscowym szybowcem treningowym konstrukcji drewnianej o układzie zastrzałowego górnopłata, przeznaczony do szkolenia m.in.  w lotach holowanych. Została oblatana w 1934 roku. Wyprodukowano 36 szt szybowców. Była używana na szybowiskach do rozpoczęcia II W.Ś.  Podstawowe dane techniczne Sroki: Rozpiętość – 11,48 m Długość – 6,2 m Doskonałość – 18 źródło: A. Glass…

KOS

KOS

Szybowiec typu „oldtimer” z roku 1949. Konstruktorem modelu był Stanisław Żurad, znany polski modelarz. Szybowiec został zrekonstruowany w programie Auto Cad na podstawie szkiców. Rozpiętość ok 210 cm, profil naca 4412, sterowanie sterem kierunku i wysokości. W stosunku do oryginału został powiększony o 140 %. Relacja z budowy: http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=72&t=1750

PZL-M3A Pliszka bis

PZL-M3A Pliszka bis

Budowę prototypu Pliszki rozpoczęto we wrześniu 1958 roku, a więc aż w dwa lata po rozpoczęciu projektowania. Szybowiec został ukończony w marcu 1959 roku i otrzymał znaki SP-2064. Został on oblatany w tym samym miesiącu, 20 marca przez Sławomira Makaruka. W trakcie oblotu i późniejszych prób fabrycznych okazał się on poprawy pilotażowo – zarówno w…

IS-2 Mucha ter

IS-2 Mucha ter

Szybowiec IS-2 Mucha ter został skonstruowany w Instytucie Szybownictwa w Bielsku-Białej w 1947 roku. Był to szybowiec treningowo – wyczynowy. Był podstawowym szybowcem wyczynowym w polskich aeroklubach do końca lat 50-tych. Ma na swoim koncie wiele rekordów a wielu pilotów zdobyło na Muszce swoje odznaki szybowcowe. Wyprodukowano ponad 100 szybowców wszystkich wersji, do dzisiaj nie zachował żaden egzemplarz.

SZD-31 Zefir 4 (2.4m)

SZD-31 Zefir 4 (2.4m)

Zefir 4 jako szybowiec Zefir 4 jest to ulepszona wersja wysokowyczynowego szybowca SZD-29 Zefir 3, konstrukcji całkowicie drewnianej. Zbudowana specjalnie dla wzięcia udziału w MŚ w Lesznie w 1968r. Od Zefira 3 różnił się zastosowaniem dwupłytowych hamulców aerodynamicznych w skrzydłach i spadochronem hamującym jednorazowego użycia. Zbudowano 3 prototypy, z których pierwszy o znakach SP-2517 oblatał…

SZD-24 Foka C

SZD-24 Foka C

Cztero-kanałowy model szybowca SZD-24 Foka C. Model został opracowany w TurboCAD jako zestaw short KIT. Najważniejsze dane: Rozpiętość: 2,3 metra Sterowanie: Wysokość, Kierunek, Lotki, Wyczep (opcja) Profil: MH32 mod. Waga: 1300-1500 gram Szczegółowy opis projektu i budowy znajduje się na forum ADW, link tutaj. Zestaw (short kit) dostępny jest w sklepie: https://modelarski.com/ Najwygodniejszy kontakt to…